Podsumowanie 2017

 

Kończy się rok 2017, który dla mnie był bardzo pracowity i wyjątkowy.

Chociaż nigdy nie robiłem tego typu podsumowań, to postanowiłem podzielić się tym, co przez ostatnie 12 miesięcy udało mi się zrobić. Opowiem o kilku dokonaniach, z których jestem dumny. Wspomnę też o planach na rok 2018.

 

Ten wpis pozwoli Ci także bardziej mnie poznać i dowiedzieć się, co robię oraz jak wygląda moje życie naukowo-zawodowe. Mam też nadzieję, że ten tekst zainspiruje lub zmotywuje Cię do pracy. Sam wiem, jakie to trudne. Bywam czasem leniwy i często zostawiam wszystko na ostatnią chwilę. 🙂

Blog kryminalistyczny.pl

 

Od tego wszystko się zaczęło. Przez dłuższy czas zastanawiałem się, w jaki sposób mogę popularyzować naukę i dzielić się swoją pasją – kryminalistyką. Założenie bloga wydało mi się najlepszym sposobem.  Kryminalistyczny.pl ruszył pod koniec lutego. Przyznam, że nie myślałem, że blog tak szybko się rozwinie i zdobędzie tylu stałych czytelników. Tworzymy naszą małą, kryminalistyczną społeczność. Dziękuję, że jesteście!

Namowa lub pomoc w samobójstwie

 

Założeniu bloga towarzyszyło wydanie mojej pierwszej książki, która jest rozwinięciem obronionej przeze mnie w listopadzie 2016 r. pracy doktorskiej. Włożyłem w książkę wiele wysiłku i serca. Opłacało się. Książka została bardzo dobrze przyjęta. Wszystkie napływające opinie – na szczęście pozytywne – tylko utwierdzają mnie w tym, że było warto.

 

Namowa lub pomoc w samobójstwie

Namowa lub pomoc w samobójstwie

 

Pierwszy nakład rozszedł się błyskawicznie, co było dla mnie bardzo miłym zaskoczeniem i musiałem zamówić dodruk, który rozszedł się jeszcze szybciej i dzięki temu, czy też przez to, w styczniu, muszę złożyć kolejne zamówienie w drukarni, ponieważ w magazynie zostały ostatnie sztuki. Nie masz jeszcze mojego bestsellera? 🙂 Tutaj możesz zamówić.

Cykl wykładów otwartych

 

We współpracy z kołami naukowymi udało mi się zorganizować cykl wykładów otwartych w całej Polsce, dzięki czemu z jednej strony mogłem podzielić się wynikami swoich badań, a drugiej – pokonać tremę przed wystąpieniami publicznymi. Dziękuję kołom naukowym, ich opiekunom i członkom! Bez Was by się nie udało. Lista kół poniżej:

  • Studenckie Koło Naukowe Bezpieczeństwa Wewnętrznego „Bezpiecznik” (WSAiB)
  • Studenckie Koło Naukowe Kryminalistyki „Modus Operandi” (WPiA UG)
  • Koło Naukowe Psychologii „Penitentia” (WNS UG)
  • Sekcja Sądowa i Penitencjarna „Omerta” KNSP (IP UKSW)
  • Studenckie Koło Naukowe Kryminalistyki FB-LINK (WPiA UMK)
  • Studenckie Koło Kryminalistyków FB-LINK (WPiA UŁ)
  • Studenckie Koło Naukowe Kryminalistyki FB-LINK (WPiA UWM)
  • Koło Naukowe Bezpieczeństwa Wewnętrznego FB-LINK (WPiA UŚ)

Sympozjum w Katowicach

 

Wisienką na torcie było Sympozjum na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Patronat nad wydarzeniem objęła Krajowa Szkoła Sądownictwa i Prokuratury, Polskie Towarzystwo Kryminalistyczne oraz Polskie Towarzystwo Suicydologiczne. W Sympozjum wzięło udział ponad 300 osób, pracowników wymiaru sprawiedliwości i organów ścigania, innych służb, naukowców, studentów. Jedno z najważniejszych wydarzeń naukowych dotyczących samobójstw w naszym kraju ostatnich kilku lat. Sala pękała w szwach. Jestem ogromnie wdzięczny dr. Robertowi Netczukowi z Katedry Prawa Karnego Procesowego za organizację tego niesamowitego spotkania. Robert to naukowiec-pasjonat, człowiek o dużej życzliwości. Dziękuję! I do zobaczenia!

 

Katedra Kryminalistyki i Medycyny Sądowej

 

Zawsze chciałem pracować ze studentami – i stało się, znalazłem się po tej ciemnej stronie mocy. 🙂 Udało mi się wygrać konkurs na stanowisko adiunkta w Katedrze Kryminalistyki i Medycyny Sądowej na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Do tego miejsca mam szczególny sentyment, bo w końcu sam w tej Katedrze napisałem dwie prace magisterskie i spędziłem na Wydziale, wśród świetnych ludzi, kilka lat. Moi studenci – i oby tak pozostało – nie narzekają na mnie. Ba! Doszły mnie nawet słuchy, że bardzo podobają im się moje zajęcia. 🙂

Centrum Kryminalistyki i Medycyny Sądowej

 

We wrześniu założyłem Centrum Kryminalistyki i Medycyny Sądowej, które prowadzi certyfikowane szkolenia z zakresu nauk penalnych. Dotychczasowym uczestnikom dziękuję za wszystkie pozytywne opinie! Niektóre z nich możecie przeczytać na fanpage’u CKiMS w sekcji „Recenzje”.

Usłyszeć, że w dwa dni ktoś zdobył więcej wiedzy niż przez okres całych swoich studiów to niesamowite docenienie, a usłyszałem to już wiele razy! Większość osób powraca na kolejne szkolenie, więc to znak, że Wam się podoba. 🙂

A Ty? Chcesz zdobyć lub poszerzyć swoją wiedzę z zakresu nauk penalnych? Zapraszam na stronę z listą szkoleń CKiMS. 🙂

Nagroda im. Prof. T. Hanauska

 

To było kolejne miłe zaskoczenie! „Namowa lub pomoc w samobójstwie” została Pracą Roku z Dziedziny Kryminalistyki. Pozytywne opinie czytelników i docenienie środowiska naukowego to ogromna motywacja do dalszej pracy! Dziękuję mojemu promotorowi, prof. Jarosławowi Moszczyńskiemu!

 

Hanausek XVIII Kryminalistyka dr Andrzej Gawliński

Hanausek XVIII Kryminalistyka dr Andrzej Gawliński

Polskie Towarzystwo Suicydologiczne

 

W styczniu 2017 r. dołączyłem do Polskiego Towarzystwa Suicydologicznego i objąłem funkcję wiceprzewodniczącego Oddziału Warmińsko-Mazurskiego. Rozwinąłem Oddział i aktualnie liczy on 16 członków (a w styczniu tylko 2!). Na początku roku planujemy spotkanie organizacyjne i zaczynamy interdyscyplinarną dyskusję nad samobójstwami w naszym regionie. Jeżeli chcesz do nas dołączyć, zapraszam! Więcej o PTS przeczytasz tutaj. -> link

Media

 

Z osoby kompletnie nieznanej stałem się osobą publiczną, co trochę zmieniło moje życie. W ciągu kilku miesięcy pojawiłem się w wielu mediach. Wywiady ze mną lub komentarze ukazały się w (niektóre podlinkowałem):

Niektórzy uważają, że temat samobójstw w mediach to coś złego. Ja uważam inaczej. Naukowa dyskusja, jest tam jak najbardziej potrzebna!

Popularyzacja nauki

 

Nie wyobrażam sobie bycia naukowcem bez prowadzenia działalności popularyzującej naukę (stąd też kryminalistyczny.pl). W marcu zorganizowałem i przeprowadziłem m.in. wykład Historyczne i kulturowe aspekty samobójstwa oraz warsztaty z daktyloskopii w I LO im. Adama Mickiewicza w Olsztynie. Objąłem też Patronatem Ogólnopolską Konferencją Naukową „Polskie wampiry – fakty i mity”, która odbyła się 11-12 maja 2017 r. na Wydziale Prawa i Administracji, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. W grudniu, w ramach projektu #praktykaprawnika przeprowadziłem wykład otwarty na WPiA UG dotyczący listów pożegnalnych samobójców. Cieszę się, że na tego typu spotkania przychodzi wielu ludzi. 🙂

Wy

 

To dla mnie najważniejsza część tego wpisu. Przez ten rok poznałem wiele niesamowitych osób, z częścią z nich się zaprzyjaźniłem. Miałem to szczęście, że na swojej drodze napotkałem samych życzliwych ludzi, którzy mnie wspierali i mobilizowali do pracy. Każdemu z Was tego życzę, a szczególnie każdemu młodemu naukowcowi, bo wiem jak trudno jest na początku!

Rok 2018 – plany

 

Zapowiada się jeszcze ciekawiej! Pierwszy kwartał 2018 roku będzie bardzo pracowity…

Kolejne szkolenia, sesja (całe szczęście, co już mówiłem – jestem po ciemnej stronie mocy!:D). Warsztaty z daktyloskopii dla olsztyneckich seniorów!

Do tego – już wkrótce, bo na wiosnę – ukażą się moje trzy nowe książki, o czym więcej napiszę niebawem! Szczególnie zależy mi na jednej z nich, będzie to część dużej kampanii… postaram się przełamać tabu i zacząć w Polsce naukową dyskusję nad problemem, który wszyscy lekceważą i udają, że go nie ma…

29 stycznia w Warszawie poprowadzę wykład w „Worku Kości”, tematem będzie namowa lub pomoc w samobójstwie. Cieszę się z bardzo dużego zainteresowania tym spotkaniem i z tego, że ludzie chcą zdobywać wiedzę nie tylko w uczelnianych murach. Zapewne wielu uczestników będzie zaskoczonych tym, jak wygląda przestępstwo z art. 151 k.k.

Rok 2018 to będzie czas rozwoju bloga, który zmieni trochę formułę. Nie będą ukazywały się na nim tylko moje wpisy, ale również osób, z którymi współpracuję.  Mogę Wam zdradzić, że jedną z pierwszych osób, które będą miały swój wpis na kryminalistyczny.pl będzie Ada Sowińska, dziennikarka Kryminalnej Polski. Pasjonatka kryminalistyki. Mam nadzieję, że jej wpisy przypadną Wam do gustu, mi osobiście jej styl bardzo się podoba 🙂

Jeżeli interesujesz się kryminalistyką, lubisz pisać i chcesz do nas dołączyć, zapraszam! Kontakt przez Facebooka lub na maila: andrzej@kryminalistyczny.pl

Nie zapominam też o CKiMS! W ofercie znajdą się nowe tematy szkoleń oraz nowi prowadzący.

Na jesieni planuję wydać kolejną, piątą już książkę. Od poprzednich będzie różniła się nie tylko tematyką, ale też formą. Nie mogę Wam zdradzić szczegółów, bo jest jeszcze za wcześnie. 🙂

W nadchodzącym 2018 roku życzę Wam wielu sukcesów w życiu osobistym! Pamiętajcie, czasem bywa trudno a na efekty trzeba poczekać, ale zapewniam – warto! I Trzymam za Was kciuki!

 

Andrzej

0 komentarze

Skomentuj

Chcesz dołączyć do dyskusji?
Śmiało, napisz komentarz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *