Niewyjaśnione okoliczności
dr Richard Shepherd – KSIĄŻKA | RECENZJA

, , ,

Niewyjaśnione okoliczności - RECENZJA

Niewyjaśnione okoliczności – RECENZJA

 

Życie i wiele śmierci czołowego brytyjskiego lekarza medycyny sądowej.

 

Niewyjaśnione okoliczności (ang. Unnatural Causes) to realistyczna, pozbawiona fikcji, czasem nawet zabawna, bo uzupełniona anegdotami z życia prywatnego, historia dra Richarda Shepherda. Historia dość nietypowa, bowiem pisana skalpelem, krwią i tysiącami martwych ciał. Shepherd przez lata uznawany był za czołowego medyka sądowego w Wielkiej Brytanii. Dziś, co prawda jest już na emeryturze, ale jak sam szacuje, w swojej karierze przeprowadził ponad 23 000 sekcji zwłok. W książce Niewyjaśnione okoliczności (gatunek literatura faktu / autobiografia) znajdziemy opowieść o na pozór zwykłym człowieku, jego wielkiej pasji do medycyny sądowej, sukcesach w pracy zawodowej i ludzkich słabościach. To ten rodzaj publikacji, z których ja jako kryminalistyk niesamowicie się ciszę. W dobie licznych powieści kryminalnych, seriali typu CSI, spotykamy się z historią, której nie trzeba koloryzować, a żaden jej element nie jest zmyślony.

 

Niewyjaśnione okoliczności - dr Richard Shepherd

Niewyjaśnione okoliczności – dr Richard Shepherd

 

65-letni dziś Brytyjczyk nie raz pracował przy sprawach, które znalazły się na pierwszych stronach gazet. W Niewyjaśnionych okolicznościach mamy okazję poznać je od nieco innej strony niż ta, którą znamy z przekazów medialnych. Patrzymy na makabryczne zdarzenia z punktu widzenia osoby, która była odpowiedzialna za wyjaśnienie przyczyn zgonu ofiar.

 

Zmarli nie ukrywają prawdy i nigdy nie kłamią. Za moim pośrednictwem mogą przemawiać.

 

W książce będącej wspomnieniami dra Shepherda, to jednak nie liczba wykonanych sekcji zwłok może wydawać się imponująca, lecz właśnie sama historia Brytyjczyka, którego przygoda z medycyną sądową, zaczęła się tak naprawdę… przypadkiem. Ujmujące jest także to, z jakim zaangażowaniem, na kartach tej książki, opowiada jak dążył do poznania prawdy, starając się odpowiedzieć na kluczowe dla wielu śledztw pytanie:

W jaki sposób doszło do śmierci człowieka?

 

Dr Richard Shepherd

Dr Richard Shepherd

 

Do codzienności dra Stepherda należało badanie zgonów niejasnych, tajemniczych oraz tych będących wynikiem choroby, wypadków, katastrof i różnego rodzaju przestępstw. Nierzadko medyk musiał analizować mechanizm zgonu, kiedy zwłoki były brutalnie okaleczone, rozkawałkowane, czy też znajdowały się w różnym stanie rozkładu.

 

Dr Richard Shepherd

Dr Richard Shepherd

 

Jego praca była niezwykle obciążająca, miała głęboki i traumatyczny wpływ na jego zdrowie psychiczne. W 2016 r., po ponad 30 latach pracy zawodowej, u mężczyzny zdiagnozowano zespół stresu pourazowego. A wcześniej, w 2007 r. rozpadło się jego pierwsze małżeństwo. Jak stwierdził Shepherd w jednym z niedawno udzielonych wywiadów, żona prosiła go, aby na co dzień starał się okazywać jej jakieś emocje. On niestety –  blokował nie tylko te złe emocje, lecz także te dobre.  Shepherd ożenił się ponownie rok później.

 

Co do mojej żony – nie mogę powiedzieć, aby cieszył ją mój chłód emocjonalny.

 

Wielka pasja i wiara w słuszność tego co robił przez lata, pozwoliła medykowi przeprowadzić najważniejszą sekcję w jego życiu, tym razem bez użycia skalpela, sekcję samego siebie – dra Richarda Shepharda i jego zniszczonej latami stresu psychiki. Owocem jest książka Niewyjaśnione okoliczności.

 

Dr Richard Shepherd

Dr Richard Shepherd

 

Dlaczego Shepherd, urodzony w zachodnim Londynie, zainteresował się zagadnieniem śmierci człowieka przypadkiem? W szkole średniej, dzięki przyjacielowi, w jego ręce trafił podręcznik akademicki do medycyny sądowej Simpson’s Forensic Medicine. To był jego pierwszy kontakt ze zwłokami. Shepherd zafascynował się dziesiątkami zdjęć ran, powieszeń, porażeń prądem elektrycznym, utonięć. Od tego momentu, niemal każdego dnia, mężczyźnie towarzyszyć będzie śmierć.

 

Od najwcześniejszych lat moja relacja ze śmiercią jest tyleż poufała co luźna.

 

Dr Richard Shepherd

Dr Richard Shepherd

 

Shepherd studiował medycynę na Uniwersytecie Londyńskim St. George’s Hospital Medical School , uzyskując w 1977 r. dyplom lekarza. 10 lat później, w 1987 r. mężczyzna zrobił specjalizację z medycyny sądowej i rozpoczął pracę w zakładzie medycyny sądowej w Guy’s Hospital.  Pierwszą sekcję przeprowadził  w wieku 30 lat. Aktualnie, Shepherd jest m.in.:

 

 

Shepherd pojawił się także jako ekspert w serii dokumentalnej Autopsy brytyjskiej telewizji Channel 5, gdzie badał tajemnicę śmierci znanych osobistości, takich jak:

 

Dr Richard Stepherd – śmierć Robina Williamsa (Autopsja, Channel 5).

 

 

Śmierć stała się moim sposobem na życie.

 

Wśród spraw, przy których pracował Shepherd znalazły się m.in.:

 

Masakra w Hungerford (1987 r.) – pierwsza duża sprawa w karierze Shepherda.

19 sierpnia 1987 r. Michael Robert Ryan, 27-letni robotnik uzbrojony w kilka rodzajów broni, zabił 16 osób (w tym swoją matkę). 15 osób zostało dodatkowo rannych. Mężczyzna popełnił samobójstwo.

Morderstwo Rachel Nickell (1992 r.).

15 lipca 1992 r. Rachel wraz z 2-letnim synem Alexem udała się na spacer do parku Wimbledon Common w Londynie. Robert Napper poderżnął kobiecie gardło i m.in. zadał jej 47 ciosów nożem.

Śledztwo dotycząc wypadku księżnej Diany w Paryżu (1997 r.).

31 sierpnia 1997 r. o godz. 0:24 w Paryżu samochód, którym Książna Walii, uciekała przed paparazzi z Hotelu Ritz uderzył w 13. filar tunelu Alma. Na miejscu zginęli: Henri Paul i Dodi Al-Fayed. Ranni zostali: Diana i ochroniarz Dodiego. 36-letnia księżna zmarła w szpitalu o godz. 04:00 nad ranem.

Identyfikacja ofiar zamachów z 11 września – atak na World Trade Center w Nowym Jorku (2001 r.).

Rankiem 11 września 2001 r. dwa samoloty pasażerskie porwane przez terrorystów uderzyły w Wieże Światowego Handlu World Trade Center w Nowym Jorku. W zamachu zginęły 2973 osoby, w tym 67 Brytyjczyków.

Polecam Niewyjaśnione okoliczności każdemu pasjonatowi kryminalistyki.

 

To fascynujący opis pracy medyka sądowego, która nie kończy się przy stole sekcyjnym, lecz bardzo często znajduje finał w sądzie. Shepherd wielokrotnie musiał wyjaśniać i bronić wydanych przez siebie opinii na sali sądowej. Brytyjczyk taktownie zdradza w książce kulisy swojego życia prywatnego i zawodowego. Nie męczy przydługimi opisami i co najważniejsze, przemyca ciekawostki z zakresu medycyny sądowej, co sprawia, że Niewyjaśnione okoliczności zasługują na uwagę.

 

Cieszę się, że książka trafiła na polski rynek niespełna miesiąc po brytyjskiej premierze. Możecie ją kupić m.in. na stronie Wydawnictwa Insignis:

http://www.insignis.pl/ksiazki/niewyjasnione-okolicznosci/


Zasady konkursu:

 

 

Co według ciebie jest najtrudniejsze w pracy medyka sądowego?

Regulamin konkursu

  • Konkurs zaczyna się w poniedziałek 05.11.2018 o godz. 08:08 – wraz z ukazaniem się postu informującego o tym konkursie na profilu kryminalistyczny.pl na Facebooku.
  • Konkurs kończy się w piątek 09.11.2018 o godz. 23:59.
  • Po zakończeniu konkursu zostanie wybranych 5 najciekawszych, naszym zdaniem, odpowiedzi – nie będzie losowania.
  • Docenimy aktywność, kreatywność, oryginalność, pomysłowość, zaangażowanie, a także poczucie humoru.
  • Wyniki zostaną ogłoszone pod postem informującym o konkursie.
  • Autorzy / autorki zwycięskich odpowiedzi otrzymają po 1 książce, które zostały ufundowane przez Wydawnictwo Insignis.
  • Książki zostaną wysłane kurierem lub do Paczkomatu na koszt kryminalistyczny.pl.
  • Osoby, których odpowiedzi zostaną wybrane, są zobowiązane skontaktować się z kryminalistyczny.pl za pomocą Facebooka w terminie 48 godzin od ogłoszenia listy zwycięzców i podać adres oraz niezbędne dane do wysyłki.
  • Poprzez udział w konkursie akceptujesz jego regulamin i zasady.

 

Profil na Facebooku znajdziesz → TUTAJ

 

* Facebook nie ma nic wspólnego z konkursem. Jest on organizowany przez blog kryminalistyczny.pl prowadzony przez Andrzeja Gawlińskiego.


Literatura:

http://www.lawagency.co.uk/writer/dr-richard-shepherd

https://www.theguardian.com/science/2018/sep/26/forensic-pathologist-richard-shepherd-ptsd-cutting-up-23000-bodies-not-normal


 

autor: Andrzej Gawliński

andrzej@kryminalistyczny.pl


Więcej o zwłokach znajdziesz w książkach dr Andrzeja Gawlińskiego ↓

 

2 książki o zwłokach

2 książki o zwłokach – kliknij, aby dowiedzieć się więcej

4 komentarze
  1. Offca
    Offca says:

    Morderstwo Rachel Nickell zostało opisane w książce „Profil Mordercy” Paula Britton’a, oczami profilera próbującego z policjantami złapać morderce. Z ciekawością przeczytam jak ta sprawa wyglądała z punktu widzenia lekarza medycyny sądowej.

    Odpowiedz
  2. Norda
    Norda says:

    Książka dodana do kolekcji, już kupiona. Czytałam o tej właśnie osobistości, ale nie wiedziałam, że jest książka. Świetny post. Pozdrawiam

    Odpowiedz

Skomentuj

Chcesz dołączyć do dyskusji?
Śmiało, napisz komentarz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *