Suicide Hotspots
Miejsca, które przyciągają samobójców
Co łączy most Golden Gate w San Francisco, las Aokigahara w Japonii i klif The Gap w Australii? Znane, odwiedzane przez turystów miejsca. Hipnotyzują i wabią także samobójców – Suicide Hotspots.
Samobójcy najczęściej odbierają sobie życie w zamkniętych pomieszczeniach.
W swoich mieszkaniach (szczególnie w sypialniach, łazienkach), zabudowaniach gospodarczych, piwnicach, na strychach i w korytarzach. Rzadziej wybierają otwartą przestrzeń. Tak wynika ze statystyki Komendy Głównej Policji w Polsce. Podobnie jest w innych państwach.
ŹRÓDŁO DANYCH
INFOGRAFIKA POWSTAŁA W OPARCIU O DANE STATYSTYCZNE KOMENDY GŁÓWNEJ POLICJI W POLSCE – DOSTĘP: 2017.04.20
Jeżeli ktoś decyduje się popełnić samobójstwo na otwartej przestrzeni to wybiera miejsce, które z jednej strony samo w sobie zapewnia samobójczą metodę (wiadukty, mosty, wysokie budynki, tory kolejowe, drogi, zbiorniki wodne itd.), z drugiej zaś jest trudno dostępne dla osób trzecich (bagna, gęste lasy, torfowiska). Niektóre miejsca są jednak w sposób szczególny związane z samobójstwami. Miejsca te, stały się niemalże kultowe. Przyciągają samobójców. A wokół nich krąży wiele legend.
Mowa o suicide hotspots.
Dlaczego miejsce odebrania sobie życia jest takie ważne dla samobójców?
Daje poczucie bezpieczeństwa, pod względem technicznym umożliwia podjęcie się zamachu na własne życie, czy też bezpośrednio utrudnia odratowanie przez osoby trzecie. Publiczne odbieranie sobie życia z jak największą liczbą świadków jest typowe dla samobójstw demonstracyjnych, np. przez samopodpalenie. Śmierć, ma w nich raczej drugorzędne znaczenie. Ważne jest zwrócenie uwagi otoczenia na siebie lub określony problem społeczności, do której przynależy samobójca (samobójstwa polityczne, na tle religijnym np. buddyjskich mnichów itd.). Podobne intencje mogą mieć osoby, które straszą swoim samobójstwem, po wejściu na np. filary mostu, przechodząc przez jego balustrady. To tak naprawdę bardzo często wołanie o pomoc.
Czym są suicide hotspots?
Pojęcie to możemy rozpatrywać na dwa sposoby:
- Obszar geograficzny ze stosunkowo wysokim wskaźnikiem samobójstw wśród jego mieszkańców (miasto, gmina, województwo, kraj itp.).
- Specjalny, zazwyczaj publiczny teren, który jest często wybierany jako miejsce samobójstwa – jak np. mosty, klify, wysokie budynki. W większości umożliwiają więc one oddanie śmiertelnego skoku z wysokości. Wiele miejsc na świecie jest bezpośrednio utożsamianych z samobójstwami.
I o tych drugich miejscach dzisiejszy wpis. Wśród suicide hotspots można wyróżnić zarówno struktury naturalne, jak i te wytworzone przez człowieka.
Opiniowanie o charakterze śmierci gwałtownej człowieka (samobójstwo, zabójstwo, czy też nieszczęśliwy wypadek) po upadku z wysokości jest niekiedy dość problematyczne. Wiąże się to z analizą dwóch miejsc zdarzenia, miejsca na wysokości i miejsca, gdzie znaleziono ciało. Trzeba ustalić, czy człowiek wypadł, został wypchnięty, sam wyskoczył, czy zrzucono jego zwłoki. Mimo połączenia przedstawionych miejsc jako suicide hotspots nie można kategorycznie wykluczyć nieszczęśliwego wypadku, gdy nieostrożny człowiek, aby wykonać dobre selfie przechodzi przez balustrady, potyka się i spada, ani zabójstw, w których sprawca spycha zaskoczoną ofiarę w przepaść.
Niektóre z tych miejsc mają też swoje „dobre duchy” – ludzi, którzy bezinteresownie powstrzymują innych od samobójstwa.
Najpopularniejsze Suicide Hotspots:
Europa, Francja
Wieża Eiffla w Paryżu
Wieża Eiffla, 324 metrowy symbol Paryża wzniesiony na wystawę światową w 1889 roku. Miejsce, które jak się okazuje wybierają nie tylko zakochani. W latach 1889-1965 odebrało sobie tam życie 339 samobójców. Aktualnie, łączna liczba samobójstw sięga ponad 400. Samobójczy skok oddawany jest najczęściej z pierwszej platformy widokowej, ulokowanej na wysokości 57 metrów. To miejsce od ziemi dzielą ok. 3 sekundy „swobodnego” spadania. Pierwszym oficjalnym samobójcą z wieży nie był jednak skoczek. Mężczyzna, którego tożsamości nigdy nie udało się ustalić, 15 lipca 1889 roku powiesił się na metalowym przęśle. Dopiero od 1912 r. nastąpiła seria samobójczych skoków (do tego czasu powiesiło się tam 30 samobójców). Na wieży zamontowano więc siatki ochronne. Niektóre z samobójczych zdarzeń zakończyły się… szczęśliwie. Zanotowano przypadek młodej kobiety, która przeżyła, spadając na płócienny dach samochodu, co zamortyzowało jej upadek oraz przypadek mężczyzny, którego silny wiatr zniósł na belki wieży Eiffla. Poturbowany trafił do szpitala.
Europa, Polska
Pałac Kultury i Nauki w Warszawie
Jest to jak na razie najwyższy budynek w Polsce. Jego budowa zakończyła się 21 lipca 1955 roku. Wraz ze wspornikiem antenowym, który stanowi integralną część iglicy PKiN mierzy 237 metrów. Na wysokości 114 metrów, czyli na 30 piętrze znajduje się taras widokowy, na którym pewnie niejeden z Was miał okazję być. Od 1956 roku z tarasu zaczęto popełniać samobójstwa. Konieczne było wprowadzenie okratowania, które zainstalowano w latach 70-tych. Do tego czasu samobójstwo popełniło osiem osób. Pierwszym skoczkiem był Francuz, który uznał PKiN jako miejsce „godniejsze od Wieży Eiffla”. Ostatnim zaś, młody naukowiec PAN, którego wyrzucono z pracy w stanie wojennym
Europa, Wielka Brytania
Beachy Head (klify w Sussex)
Jest to kredowe urwisko klifowe u południowych wybrzeży Wielkiej Brytanii. Wysokość najwyższego z klifów – Beachy Head wynosi 164 metry. Klify znajdują się niedaleko miasta Eastbourne w hrabstwie East Sussex. Każdego roku odbiera tam sobie życie średnio ok. 20 osób. W 1976 roku postanowiono zamontować na szczycie klifu budkę telefoniczną, dzięki której potencjalni samobójcy dzwoniący na bezpłatny numer mogą uzyskać pomoc. W latach 1965-1979 zanotowano 124 zgony, z czego 115 pewnie zakwalifikowano jako samobójstwo. W latach 2006-2013 miało miejsce 186 przypadków odebrania sobie życia – 32% z łącznej liczby 584 samobójstw w East Sussex.
Europa, Wielka Brytania
Clifton Suspension Bridge w Bristolu
Most wiszący nad rzeką Avon w zachodniej Anglii powstał w 1864 roku. Samobójcy mają z mostu 75 metrów do poziomu wody. Z badań obejmujących samobójstwa z Clifton Suspension Bridge z lat 1974-1993 wynika, że miało tam miejsce w tym okresie 127 samobójstw. Wprowadzenie w 1998 r. barier mających uniemożliwić oddawanie samobójczych skoków spowodowało zmniejszenie wskaźnika liczby samobójstw z tego mostu z 8,2 na rok (1994-1998) do 4,0 (1999-2003). 90% samobójców z Clifton Suspension Bridge to mężczyźni.
Ameryka Północna, Stany Zjednoczone
Golden Gate Bridge w San Francisko
Most otwarto do użytkowania 27 maja 1937 roku. Golden Gate Bridge, czyli „złota brama” to most wiszący nad cieśniną Golden Gate. Łączy San Francisco z hrabstwem Marin. Skok z wysokości 113 metrów, bo tyle dzieli poziom, po którym poruszają się piesi i pojazdy od tafli wody stał się najbardziej śmiertelną metodą wybieraną przez samobójców w San Francisco. W latach 1940-1960 miało tam miejsce od 4 do 11 przypadków samobójstw na rok, w 2000 roku dochodziło już zaś do 30 przypadków. Niektóre opracowania wskazują na ponad 1700 zgonów. Śmiertelność skoku z Golden Gate jest dość wysoka. Wynosi aż 98% i jak się okazuje… samobójczy skok z czerwonego mostu jest skuteczniejszy niż użycie broni palnej – 95%! (w San Francisco i hrabstwie Marin). Mimo że niektórzy ludzie przeżyją sam skok z wysokości, to w wyniku odniesionych obrażeń nie są w stanie wydostać się z wody i toną.
Polecam ciekawy dokument o samobójcach z Golden Gate:
Film pokazujący skoki samobójców z Golden Gate:
Ameryka Północna, Stany Zjednoczone
Empire State Building w Nowym Yorku
Wieżowiec, którego całkowita wysokość sięga 443,2 metry liczy 103 piętra. Powstał w 1931 roku w nowojorskiej dzielnicy Midtown. Ok. 30 osób odebrało sobie życie skacząc z Empire State Building (pierwszym samobójcą był zwolniony z pracy robotnik, ostatnim – prawnik, który w 2007 roku skoczył z 69 piętra). O wieżowcu warto wspomnieć jednak z jeszcze jednego powodu. To z nim związane jest zdjęcie, które wykonał Robert C. Wiles, określane mianem widoku „najpiękniejszego samobójstwa”. Evelyn McHale, ubrana w perły i białe rękawiczki skoczyła w 1947 roku z punktu widokowego na 86 piętrze upadając na zaparkowany na dole samochód. Robert C. Wiles wykonał zdjęcie cztery minuty po samobójczym skoku.
Więcej informacji o historii Evelyn:
Ameryka Północna, Stany Zjednoczone
Sunshine Skyway Bridge nad zatoką Tampa, Floryda
Most nad zatoką Tampa, ukończony w 1987 r. to najdłuższy wykonany z betonu most kablowy na świecie (8851,4 m). Szacuje się, że od otwarcia mostu ok. 207 osób popełniło tam samobójstwo, 34 innych próbowało (stan na rok 2009). Na stronie http://www.skywaybridge.com/ notowane są przypadki samobójstw. W 2006 r. ukazał się film fabularny zatytułowany Loren Cass, w którym przedstawiono samobójstwo z Sunshine Skyway. W 2008 r. Sean Michael Davis, filmowiec poruszony widokiem kobiety skaczącej z mostu, której nikt nie zdążył pomóc stworzył film dokumentalny Skyway Down mający odstraszyć potencjalnych samobójców. W filmie prezentowane są wywiady z ocalałymi i rodzinami samobójców.
Ameryka Północna, Stany Zjednoczone
Coronado Bridge w San Diego, California
Most łączący San Diego z Coronado oddano do użytku w 1969 roku. Od tego czasu ok. 300 osób odebrało sobie tam życie, setki innych zmieniło swoją decyzję… lub zostało powstrzymanych przez świadków. Jak wskazuje San Diego County Medical Examiner’s Office w latach 2010-2014 miało miejsce 64 skutecznych skoków z mostu.
Ameryka Północna, Stany Zjednoczone
The George Washington Memorial Bridge (Aurora Bridge)
Zabytkowy most zbudowany w 1931 roku znajduje się 5 min. drogi na północ od centrum Seattle. Łączy dzielnice Fremont i Queen Anne. Poprzez skok z mostu, z wysokości 51 m nad poziomem wody odebrało sobie tam życie ponad 230 osób. Od 1995 roku było to prawie 50 osób. W 2006 r. zanotowano aż 9 samobójstw zakończonych zgonem. Ponad połowa ofiar spada jednak nie do wody, lecz na chodniki i skrzyżowania ulic. Organizacja Seattle FRIENDS (http://seattlefriends.org/) podejmuje działania mające na celu wyeliminowanie samobójstw z mostu.
Ameryka Północna, Stany Zjednoczone / Kanada
Wodospad Niagara
Wodospad na rzece Niagara znajduje się na granicy stanu Nowy Jork z Kanadą (prowincja Ontario). U ujścia rzeka się rozwidla, tworząc dwa wodospady liczące ok. 50 metrów. Po moście Golden Gate to najczęściej wybierane miejsce przez samobójców w Stanach Zjednoczonych. Szacuje się, że każdego roku odbiera sobie tu życie ok. 20-25 osób. Rzeczywista skala samobójstw w wodospadzie Niagara nie jest znana. Różne opracowania wskazują, że pomiędzy rokiem 1850 a 2001 wyłowiono ok. 5000 ciał. Kto odbiera sobie życie w wodospadzie Niagara? Dla przykładu – w badaniach obejmujących lata 1978-1988, samobójstwo popełniło 141 osób (z czego 60 po stronie amerykańskiej a 81 po stronie kanadyjskiej). 59% samobójców stanowili mężczyźni, zaś 41% – kobiety. Warto zauważyć, że % samobójstw kobiet w wodospadzie Niagara jest wyższy niż wynika z ogólnej tendencji w USA (24%) i Kanadzie (25%). Samobójstwo popełniają tu najczęściej ludzie przed 40 rokiem życia.
Azja, Japonia
Las Aokigahara
Tzw. „Morze drzew”, gęsty las mieszany na terenie parku narodowego u podnóża góry Fudżi jest jednym z najsłynniejszych miejsc wybieranych przez samobójców w Japonii. Wiąże się to częściowo z dawnymi wierzeniami okolicznej ludności połączonymi z duchami i pradawnymi rytuałami. Swojego czasu dochodziło tam nawet do ponad 100 samobójstw rocznie. Od 1971 r. prowadzone są patrole mające zapobiec samobójstwom oraz… poszukujące ich ciał. Wzrost samobójczych zgonów w lesie nastąpił po publikacji w 1993 roku The Complete Manual of Suicide, podręcznika dla samobójców, w którym autor określił Aokigaharę jako „idealne miejsce na zakończenie życia”. Najpowszechniej wybieraną przez samobójców metodą jest powieszenie się. Ludzie wchodząc w głąb lasu nierzadko rozwijają sznury – z jednej strony mogą one umożliwić im wyjście z lasu, z drugiej zaś… umożliwić innym – odnalezienie ich zwłok. Władze przestały już jednak informować o ciałach znajdowanych w lesie, aby ludzie przestali kojarzyć to miejsce z samobójstwami. Aktualnie brak jest również publicznych statystyk odnośnie liczby osób odbierających sobie tam życie. Ostatnie dane są za rok 2003. Przed wejściem do „Morza drzew” znajdują się liczne ostrzeżenia i tablice zachęcające do kontaktu z policją. Wielu samobójców ocalił… 64-letni sklepikarz, Hideo Watanabe, którego kawiarnia znajduje się przy jeziorze naprzeciwko wejścia do lasu. Jak twierdzi Watanabe, przez 30 lat uratował ok. 160 osób. W latach 1998-2003 odnotowano 442 przypadków odebrania sobie życia: 2003 r. – 105; 2002 r. – 78; 2001 r. – 59; 2000 r. – 59; 1999 r. – 68; 1998 r. – 73.
Polecam materiał nakręcony w „lesie samobójców” przez Krzysztofa Gonciarza:
Azja, Japonia
Klify Tojinbo
Bazaltowe klify położone nad Morzem Japońskim są wysokie na ponad 25 – 30 metrów i ciągną się na około kilometr. Każdego roku notuje się tam ok. 25 samobójstw. Z tym miejscem związana jest historia Yukio Shige, emerytowanego policjanta, który wyłowił wiele ciał samobójców z morza. Ze względu m.in. na bezczynność lokalnych władz nieradzących sobie ze znaczną liczbą samobójstw na klifach Shige postanowił podjąć działania mające ratować potencjalnych samobójców (m.in. poprzez patrolowanie okolicy). W 2015 roku podano, że dzięki działaniom mężczyzny i innych ochotników z organizacji, którą założył ocalono łącznie ok. 500 osób. Innym „dobrym duchem” tego miejsca jest słynna gra „Pokemon Go”. Tak. To nie żart! Okazało się, że gra również wpłynęła na zmniejszenie się liczby samobójstw w tym popularnym hotspocie. Podczas, gdy wcześniej klify pustoszały z turystów wraz z nadejściem zmroku, to po ustanowieniu punktu „PokeStop”, nawet o późnych porach przybywa tam wielu graczy, odstraszając przyszłych samobójców.
Tojinbo Cliffs:
Azja, Chiny
Nanjing Yangtze
Pierwszy most drogowy i kolejowy na rzece Jangcy, długości 1.576 m (most główny), osiągnięcie inżynieryjne Chińskiej Republiki Ludowej. Jest najczęściej wybieranym miejscem odebrania sobie życia Chińczyków. Według oficjalnych danych w 2006 roku ponad 2000 osób próbowało popełnić tam samobójstwo. Każdego roku udaje się powstrzymać ok. 100-200 samobójczych skoczków. Budowa mostu trwała dziewięć lat i ukończono go w 1968 r. Krążą legendy, że od tego roku blisko 12 000 ludzi skoczyło z mostu Nanjing. Dzięki dobrej polityce prewencyjnej większość samobójców zostaje jednak powstrzymanych od wykonania swojej ostatniej decyzji. Wśród najczęstszych przyczyn samobójstw z mostu Nanjing wymienia się zawód miłosny, problemy w małżeństwie czy też finansowe. Policja wskazuje jednak, że wielu potencjalnych skoczków wcale nie zamierza skoczyć, ale skłonić określone osoby do spełnienia ich żądań. Na moście można spotkać mężczyznę w średnim wieku spacerującego i obserwującego pieszych przez lornetkę. To Chen Si, który patroluje most, wykorzystując swoje wolne dni od pracy, w tym święta i weekendy. Uratował już ponad 300 osób. O mężczyźnie powstał film Angel of Nanjing (zob. http://www.angelofnanjing.com/).
Trailer filmu:
Afryka, RPA
Van Stadens
Most nad rzeką Van Stadens w Eastern Cape, prowincji w Południowej Afryce otwarto w 1971 roku. Po 12 dniach skoczył z niego pierwszy samobójca. Na moście zainstalowano bariery. Z Van Stadens skoczyło łącznie kilkadziesiąt osób.
Australia
Sydney Harbour Bridge
Most nad zatoką Port Jackson w Sydney został ukończony w 1932 roku. Konieczne stało się zamontowanie bocznych ogrodzeń na kładce dla pieszych i rowerzystów, utrudniających oddanie samobójczego skoku.
Australia
Story Bridge w Brisbane
Na kolejnym słynnym moście w Australii, powstałym w 1940 r. odebrało sobie życie od roku 1975 do 2012 aż 130 osób. Na moście znajdują się tabliczki z numerami telefonów zaufania i numerem alarmowym. Niedawno wprowadzono na Story Bridge 3-metrowe ogrodzenia.
Australia
Klif The Gap
„Przepaść”, klif we wschodnim Sydney, oddalony ok. 11 kilometrów od centrum miasta, często wybierany przez samobójców również ma swojego „dobrego ducha”. Don Ritchie „Angel of The Gap” przez pół wieku powstrzymał prawdopodobnie ponad 160 osób od oddania samobójczego skoku. Mężczyzna mieszkał niedaleko klifu od 1964 roku i lubił tam spacerować. Gdy zauważył potencjalnego samobójcę, podchodził do niego ostrożnie i uśmiechając się pytał czy jest coś w czym mogę ci pomóc? Po czym zapraszał do siebie do domu na herbatę. Don Ritchie został odznaczony najwyższym państwowym odznaczeniem tzw. Orderem Australii. Mężczyzna zmarł w 2012 r. Wprowadzono tam monitoring (aktualnie obejmujący aż 38 kamer), ogrodzenia i zainstalowano budki telefoniczne, dzięki którym samobójcy mogą łączyć się z policją oraz telefonami zaufania.
Dokument o Angel of The Gap:
Ze względu na brak jednolitych statystyk nie jest możliwe wskazanie dokładnej liczby samobójczych zgonów w przedstawionych hot spotach. Wodospad Niagara, most Golden Gate, most Nanjing Yangtze i las Aokigahara należą prawdopodobnie do niechlubnej czołówki pod względem liczby osób odbierających sobie życie…
Najważniejsze wykorzystane źródła:
Atkins Whitmer D., Woods D. L., Analysis of the cost effectiveness of a suicide barrier on the Golden Gate Bridge, „Crisis” 2013, Vol. 34, No. 2, s. 98-106.
Bennewith O., Nowers M., Gunnell D., Effect of barriers on the Clifton suspension bridge, England, on local patterns of suicide: implications for prevention, „The British Journal of Psychiatry” 2007, Vol. 190, No. 3, s. 266-267.
Blaustein M., Fleming A., Suicide From the Golden Gate Bridge, „The American Journal of Psychiatry” 2009, Vol. 166, Issue 10, s. 1111-1116.
Chen L., Man devotes life to thwarting suicide attempts, rehabilitating, „Global Times” 2013, http://www.globaltimes.cn/content/776210.shtml.
East Sussex County Council, Suicide in East Sussex Analysis of ONS mortality data, 2006-2013 Public Health Briefing, December 2015.
Gilhooly R., The sea of trees, http://www.japanphotojournalist.com/japanphotographer/published_work_files/BIZ166_SUICIDEFOREST.pdf.
Guidance on action to be taken at suicide hotspots, National Institute for Mental Health in England 2006, s. 3.
Hong C., Tackling the youth suicide problem, China Daily, September 23-29 2016, s. 22.
Hudson M., Suicide Season, 2008, http://niagarafallsreporter.com/column366.html.
Nowers M., Gunnell D., Suicide from the Clifton Suspension Bridge in England, Journal of Epidemiology & Community Health 1996, Vol. Vol. 50, doi: 10.1136/jech.50.4.474.
Pelletier R., Preventing suicide by jumping: the effect of a bridge safety fence, „Injury Prevention” 2007, Vol. 13, Issue 1, s. 57.
Roarty S., Death Wishing and Cultural Memory: A Walk Through Japan’s ‘Suicide Forest’, http://www.inter-disciplinary.net/probing-the-boundaries/wp-content/uploads/2012/12/DeathWishingCulturalMemory.pdf
Ross T. E., Lester D., Suicides at Niagara Falls, „American Journal of Public Health” 1991, Vol. 81, No. 12, s. 1677-1678.
Seiden R. H., Where Are They Now? A Follow-up Study of Suicide Attempters from the Golden Gate Bridge, „Suicide and Life-Threatening Behavior” 1978, Vol. 8, Issue 4, s. 1-13.
Surtees S. J., Suicide and accidental death at Beachy Head, „British Medical Journal” 1982, Vol. 284, s. 321-324.
Takahashi Y., Aokigahara-jukai: Suicide and Amnesia in Mt. Fuji’s Black Forest, „Suicide and Life-Threatening Behavior” 1988, Vol. 18, Issue 2, s. 164-175.
http://www.aokigaharaforest.com/.
http://www.sandiegouniontribune.com/sdut-coronado-bridge-suicide-barrier-2015aug01-htmlstory.html.
http://www.sbs.com.au/news/article/2016/06/08/pm-vows-boost-suicide-prevention-measures-gap.
http://www.pkin.pl/historia-palacu.
https://obserwatorpolityczny.pl/?p=21105.
http://www.angelofnanjing.com/.
http://www.china.org.cn/english/China/197303.htm
http://www.japantimes.co.jp/life/2011/06/26/general/inside-japans-suicide-forest/#.WWMQUfnyjIU.
https://turystyka.wp.pl/beachy-head-miejsce-ktore-kochaja-samobojcy-6043987397809281g
takie piękne miejsca, a ludzie się tam zabijają… fajny wpis, długi, ale lekko się czyta
Ja ich w pewnym sensie rozumiem. Jak już umrzeć, to w pięknym miejscu 🙂