Debiut w telewizji Andrzej Gawlinski ekspert programu Sprawa dla reportera

Sprawa dla reportera

Zaproszenie do programu

Połowa czerwca 2017 roku. Jak zwykle rano wychodzę z psem na krótki spacer. Wracam i zaparzam kawę. Loguję się na skrzynkę pocztową, a tam mail z zaproszeniem do programu Sprawa dla reportera. Odpisuję, że wstępnie się zgadzam, ale potrzebuję więcej informacji. Po chwili dzwoni telefon – odbieram. Miła pani opisuje sytuację, a po kilku minutach przesyła mailem materiały dotyczące sprawy. Historia podobna do tych, które opisuję w mojej książce. Przyjmuję zaproszenie do programu Elżbiety Jaworowicz. Mam wystąpić jako specjalista od samobójstw, więc nie mogłem odmówić.

 

dr Andrzej Gawliński ekspert programu Sprawa dla reportera

dr Andrzej Gawliński ekspert programu Sprawa dla reportera

 

Niektóre z opisanych przeze mnie w książce przypadków, to nie tylko przestępstwo z art. 151 k.k. (namowa lub pomoc w samobójstwie), ale także z art. 207 §3 k.k. (samobójstwo w wyniku fizycznego lub psychicznego znęcania się). Jak do tej pory badałem akta, czytałem zeznania świadków, przeglądałem dostępny materiał dowodowy. Teraz nadarzyła się możliwość, aby przyjrzeć się podobnej sprawie z bliska i poznać ofiarę, zobaczyć kim jest sprawca – jak się zachowuje, jak przekonuje o swojej niewinności mimo dowodów, zeznań ofiary, świadków oraz wyroku skazującego. Takiej okazji nie mogłem przegapić.

 

dr Andrzej Gawliński wśród ekspertów programu Sprawa dla reportera

dr Andrzej Gawliński wśród ekspertów programu Sprawa dla reportera

Wspólne samobójstwo matki i córki

Córka przeżywa – oskarża ojca

Przypadek wspólnego samobójstwa matki i córki, które targnęły się na swoje życie w wyniku znęcania się nad nimi przez Bogusława – głowę rodziny. Po kolejnej rodzinnej awanturze kobiety piszą listy pożegnalne. Spożywają tabletki. Młoda dziewczyna, Ewa przeżywa. On – „kat”, pisze list do redakcji programu Sprawa dla reportera, bo jak twierdzi, został niesłusznie skazany i jest niewinny, a odpowiedzialnością za wszystko obwinia nadużywającą alkoholu i uzależnioną od leków żonę.

 

Elżbieta Jaworowicz z książką Namowa lub pomoc w samobójstwie

Elżbieta Jaworowicz z książką Namowa lub pomoc w samobójstwie

Nagranie programu

Wyjazd do Warszawy

20 czerwca. Dzień nagrania, wstaję rano i jadę do Warszawy. Docieram na Woronicza 17. Przed nagraniem poznaję Panią Elżbietę Jaworowicz, zamieniam z nią parę słów. Na żywo bardzo sympatyczna i życzliwa kobieta. Zachwycona moją książką – żałuje, że nie otrzymała jej wcześniej. Zaczyna się nagranie. Dyskusja.

 

Elżbieta Jaworowicz z książką Namowa lub pomoc w samobójstwie - dyskusja

Elżbieta Jaworowicz z książką Namowa lub pomoc w samobójstwie – dyskusja

 

Telewizja rządzi się swoimi prawami, w jednym odcinku prezentowane są trzy sprawy. Trzeba zmieścić sporo, więc nieuniknione są cięcia. Trzy godziny nagrywania w studiu, plus materiały z wizji lokalnych i powstaje około 60 minutowy program. Z mojego wystąpienia zmontowano kilkanaście sekund, które widać w programie. Zaczynam swoją wypowiedź po 15. minucie. Gorąco zachęcam do obejrzenia tego odcinka.

 

dr Andrzej Gawliński ekspert programu Sprawa dla reportera - dyskusja

dr Andrzej Gawliński ekspert programu Sprawa dla reportera – dyskusja

 

 

 

Co wy sądzicie o tym przypadku? Bogusław jest winny śmierci swojej żony i powinien iść do więzienia? Zachęcam do dyskusji w komentarzach.

 

Najważniejsze wykorzystane źródła:

Zdjęcia wykonane jako zrzuty ekranu z:

https://vod.tvp.pl/video/sprawa-dla-reportera,13072017,32927833

 

 

3 komentarze
  1. Tomek
    Tomek says:

    szkoda że tak mało Cie w programie pokazali, ale Pani Jaworowicz z Twoją książką – bezcenne 🙂

    Odpowiedz

Skomentuj

Chcesz dołączyć do dyskusji?
Śmiało, napisz komentarz.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *